Portakallı Trüf Çikolata

İçi ganaj, dışı kakao kaplı ve hazırlanışı oldukça pratik olan trüf, Fransız şekerlemesidir. Reçetede portakal kabuğu kullandım, ancak siz çikolataya yakıştırdığınız limon, kakule, biber, zencefil vb. gibi ürünleri de kullanabilirsiniz.


Malzemeler

40-45 adet için;

180 gr krema
220 gr %70 bitter çikolata
20 gr bal
40 gr tereyağ
1 adet büyük portakal kabuğu rendesi
3 yemek kaşığı kakao


Yapılışı

1- Tereyağının oda sıcaklığında kullanılması gerektiğinden, reçeteye başlamadan 30 dk önce tereyağını buzdolabından çıkarın ve küp şeklinde kesin.

2- Kremayı sos tenceresinde kaynatın.

3- Küçük parçalara ayrılmış çikolatayı, portakal kabuğu rendesini ve balı karıştırma kabına ekleyin. Kaynamış olan kremayı çikolata karışımının üzerine dökün ve 30 sn dokunmayın, ardından spatula veya çırpma teli ile tüm çikolatalar eriyip karışım pürüzsüzleşene kadar karıştırın.

4- Oda sıcaklığındaki tereyağını karışıma ilave edin ve homojen olana kadar karıştırın.

5- Tabanına yağlı kağıt yerleştirilmiş kalıp ya da tepsiye ganajı yayın. Ardından buzdolabında 4 saat soğumasını bekleyin.

6- Soğuyan ganajı çay kaşığı ile porsiyonlayarak avuç içinizle hızlıca yuvarlayın. El ısısıyla ganaj çabuk eriyebileceğinden dolayı bu aşamada hızlı olmak gerekmektedir. Yuvarladığınız ganajları yağlı kağıt üzerine alın ve tüm işlem bittiğinde buzdolabında 1 saat daha bekletin.

7- Yuvarlanan ganajları kakao ile kaplayın. Kakaonun fazlalıklarını süzgeç ile eleyebilirsiniz.

Portakallı trüf çikolatayı 3-4 güne kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.