Pavlova

Ekipman

Tezgah üstü mikser ya da elektrikli çırpma aleti
– Sıkma torbası
– Duy (opsiyonel)


Malzemeler

Pavlova

– 90 gr yumurta beyazı (3 adet)
– 160 gr beyaz şeker
– 20 gr pudra şekeri
– 5 ml beyaz sirke
– 1 tutam tuz

Çilek sos

– 150 gr çilek
– 3 damla limon
– 1 çay kaşığı balzamik sirke
– 1 yemek kaşığı esmer şeker

Diplomat krema


250 gr pastacı kreması
– 70 gr çırpılmış krema


Yapılışı

Pavlova


Yumurta beyazının karıştırılacağı kabın temiz ve kuru olmasına özen gösterin. Buna ek olarak yumurta beyazına yumurta sarısının veya farklı bir ürünün karışmadığından emin olun.

1- Fırınınızı 125 derecede ısıtın.

2- Sirkeyi kağıt havluya dökün ve bu kağıt havlu ile karıştırma kabının iç yüzeyini dipten kenarlara giderek silin.

– Asit kullanmak, kabaran yumurta akının formunu korumasını sağlayacaktır.

3- Yumurta beyazlarını ve tuzu karıştırma kabına ekleyin ve mikserin çırpma teli aparatıyla orta hızda karıştırın. Fotoğraftaki gibi köpürmeye başladığında azar azar beyaz şekeri ilave edin.

4- Beyaz şekerin tamamını ilave ettiğiniz zaman mikserin hızını artırın. Karışım parlak, pürüzsüz ve stiff peak kıvama gelene kadar ve aynı zamanda şeker granülleri de kaybolana kadar karıştırmaya devam edin.

Karışımı (mereng) baş parmak ve işaret parmağınızın arasında sıkıştırarak granüllü dokuda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Stiff peak; Çırpma teli aparatını ters çevirdiğinizde, merengin ucunun dik ve sabit formda kalmasıdır. Bu kıvam, merenglere verilen şeklin korunmasını sağlayacaktır.

5- İstenilen kıvama gelen merengin üzerine pudra şekeri ilave edin ve spatula yardımı ile havasını söndürmeden fold edin.

Fold etmek; Spatula ile karışımı alttan üste doğru dairesel hareketlerle katlamalar yaparak karıştırma tekniğidir. Burada amaç, merengin havasını söndürmeden minimum katlamalarla homojen kıvama ulaşmaktır.

6- Merengi istediğiniz tip uçlarda duy kullanarak veya kaşık yardımıyla yağlı kağıt serili tepsiye sıkın. Önceden ısıtılan fırının alt rafında 1,5 saat kadar pişirin. Ardından fırın soğuyana kadar merengleri fırının içerisinde bekletebilirsiniz. Merengleri hava almayacak şekilde oda sıcaklığında 3 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

– Merenglerin büyüklüğüne ve istenilen iç doku kıvamına göre pişirme süresinde değişiklik yapabilirsiniz.

Çilek sos

1- Temizlenmiş çilekleri ve diğer tüm malzemeleri sos tenceresine aktarın. Şeker eriyip bir taşım kaynattıktan sonra ocaktan alın. Oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Diplomat krema

1- Soğuk kremayı mikserin çırpma teli aparatıyla sertleşene kadar karıştırın.

2- Çırpılmış pastacı kremasına ekleyin ve homojen kıvama gelene kadar spatula ile fold edin.

3- Diplomat kremayı sıkma torbasında veya üzeri streçli bir kapta buzdolabında 3 gün muhafaza edebilirsiniz.