Kestaneli Bonbon

Ekipman

– Mutfak robotu


Malzemeler

21 adet için;

– 375 gr kestane içiyaklaşık 30 dk suda haşlanmış
– 180 gr hurma (çekirdeksiz ağırlık) sıcak suda 20 dk bekletilmiş
– 210 gr %54 bitter/karamelli çikolata


Yapılışı

1- Mutfak robotu haznesine pişmiş kestane içlerini ve çekirdeklerinden arındırılıp yumuşayan hurmaları ilave edip homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırın.

2- Kestane ve hurmalı iç dolguyu 25 gr olarak porsiyonladıktan sonra avuç içlerinizi kullanarak top formuna getirin. Ardından yağlı kağıt yerleştirilmiş bir tepsiye dizin. En az bir saat buzdolabında soğumaya bırakın.

1.1
2.1

3- Soğumuş olan iç dolguyu çikolata ile kaplamak için çikolataları bıçak yardımıyla küçük parçalar halinde kesin. Tencere içerisinde kaynayan suyun üzerinde, suya temas etmeyecek şekilde yerleştirilen ısıya dayanıklı karıştırma kabının içine çikolatayı ekleyin ve ara ara spatula ile karıştırarak eritin. Eriyen çikolatayı kenarda kurdele kıvamına gelene kadar soğumaya bırakın.

Kurdele kıvamı (ribbon stage): Çırpma teli aparatıyla çikolatayı karıştırıp, aparatı yukarı kaldırarak çikolatanın yüzeyinde 8 rakamı çizmeye çalıştığınızda 8 rakamının okunabildiği kısa bir süre oluşuyorsa istenilen kıvama ulaşmışsınızdır.

4- Soğumuş olan iç dolguyu çatal yardımıyla çikolataya batırın, çikolatanın fazlasını karıştırma kabının kenarına sıyırıp, tekrar tepsiye yerleştirin. Tamamını çikolatayla kapladığınız bonbonları en az yarım saat buzdolabında beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun ❤