Peynirli & Kabaklı Galette

Ekipman

– Mutfak robotu ya da palet uç takılı tezgah üstü mikser
– Merdane


Malzemeler

Hamur

– 200 gr beyaz un
– 120 gr tuzsuz tereyağ (soğuk)
– 37 gr krema
– 1 tutam tuz

İç dolgu

– 2 adet orta boy kabak
– 35 gr eski kaşar
– 20 gr parmesan
– 100 gr ricotta (yoksa sürülebilir kıvamda bir peynir)
– 1/2 adet limon kabuğu rendesi
– 15 gr zeytinyağ
– Tuz, karabiber

Üzeri için

– 1 yumurta sarısı
– 2 çay kaşığı krema ya da süt


Yapılışı

Hamur

1- Tereyağını küçük küpler şeklinde kesin ve derin dondurucuda 10 dk bekletin.

2- Un ve tuzu karıştırma kabında harmanlayın ve mutfak robotunun haznesine aktarın. Üzerine soğumuş olan tereyağını ilave edin. Karışım kum kıvamına gelene kadar mutfak robotunu aralıklı olarak çalıştırın (Yaklaşık 30 sn).

2.1
2.2

3- Kremayı un karışımına yavaşça ekleyin ve yine aralıklı olarak karıştırmaya devam edin. Hamur bir araya gelir gelmez robotu durdurun. Tezgah üzerine alın ve avucunuzun iç kısmıyla, hamur ile fazla oynamadan, hamuru disk haline getirip streçleyin. Buzdolabında en az 1 saat dinlendirin.

3.1
3.2

Tart hamurlarında kurular ve sıvılar mümkün olduğunca geç bir araya getirilir ve bir araya geldikten sonra da aşırı yoğrulmaması gerekir. Aşırı yoğrulan hamurlar, glutenin açığa çıkmasından dolayı elastikleşirler. Bu da hamurun işleme ve pişme esnasında çekmesine ve küçülmesine sebep olur.

Diğer önemli nokta ise, hamuru buzdolabında dinlendirmektir. Dinlenen hamur, daha kolay açılacaktır, kırılma ve parçalanmaların önüne geçilecektir.

Tart hamurlarında kullanılan iki yöntem vardır; creaming ve rubbing methodları. Burada kullanılan yöntem ‘rubbing method’ olarak adlandırılır. Tereyağı ve unu parmak uçlarıyla kum kıvamına gelene kadar ovalama yöntemidir. Ardından gerektiği kadar sıvı eklenerek hamur hazır hale getirilir.


İç dolgu

1- Kabakları yaklaşık 2 mm kalınlılığında yuvarlak şekilde kesin, üzerine limon kabuğu rendesini, zeytinyağını, tuz ve karabiberi ekleyip bir kenarda bekletin.

2- Eski kaşar ve parmesan peynirini rendeleyin ardından tüm peynirleri homojen kıvama gelinceye kadar farklı bir karıştırma kabında karıştırın.

Montaj

1- Fırını 200 derecede ısıtın.

2- Buzdolabında dinlendirilen hamuru iki yağlı kağıt arasında, merdane yardımıyla, yaklaşık 30 cm çapında ve 2-3 mm kalınlığında açın. Bu aşamada hamur fazla ısınırsa tekrar buzdolabına kaldırın ve soğuyunca işleme devam edin.

2.1
2.2

3- Peynir karışımını hamurun tabanına kenarlardan 5 cm boşluk bırakarak yayın. Üzerine kabakları birbiri üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Ardından hamuru iç dolgunun üzerine katlayın. Yumurta süt karışımını fırça yardımıyla katlanan hamurun üst kısmına sürün.

3.1
3.2
3.3

4- Önceden 200 derecede ısıtılan fırında; kenarları renk alana kadar (yaklaşık 35-40 dk) pişirin.

Afiyet olsun ❤