Kirazlı & Kayısılı Galette

Ekipman

Mutfak robotu ya da palet uç takılı tezgah üstü mikser
Merdane


Malzemeler

Hamur

180 gr beyaz un
120 gr tereyağ (soğuk)
1/2 çay kaşığı tuz
1 yemek kaşığı şeker
40 gr su (soğuk)

Üzeri için

1 yumurta sarısı
2 çay kaşığı krema ya da süt
2 tutam esmer şeker

İç dolgu

225 gr kiraz
225 gr kayısı
3 yemek kaşığı esmer şeker
1,5 yemek kaşığı mısır nişastası
1/4 limonun suyu


Yapılışı

Hamur

1- Tereyağını küçük küpler şeklinde kesin ve derin dondurucuda 10 dk bekletin.

2- Un, şeker ve tuzu karıştırma kabında harmanlayın ve mutfak robotunun haznesine aktarın. Üzerine soğumuş olan tereyağını ilave edin. Karışım kum kıvamına gelene kadar mutfak robotunu aralıklı olarak çalıştırın (Yaklaşık 30 sn).

2.1
2.2

3- Soğuk suyu un karışımına yavaşça ekleyin ve yine aralıklı olarak karıştırmaya devam edin. Hamur bir araya gelir gelmez robotu durdurun. Tezgah üzerine alın ve avucunuzun iç kısmıyla, hamur ile fazla oynamadan, hamuru disk haline getirip streçleyin. Buzdolabında en az 1 saat dinlendirin.

3.1
3.2

Not : Tart hamurlarında kurular ve sıvılar mümkün olduğunca geç bir araya getirilir ve bir araya geldikten sonra da aşırı yoğrulmaması gerekir. Aşırı yoğrulan hamurlar, glutenin açığa çıkmasından dolayı elastikleşirler. Bu da hamurun işleme ve pişme esnasında çekmesine ve küçülmesine sebep olur.

Diğer önemli nokta ise, hamuru buzdolabında dinlendirmektir. Dinlenen hamur, daha kolay açılacaktır, kırılma ve parçalanmaların önüne geçilecektir.

Tart hamurlarında kullanılan iki yöntem vardır; creaming ve rubbing methodları. Burada kullanılan yöntem ‘rubbing method’ olarak adlandırılır. Tereyağı ve unu parmak uçlarıyla kum kıvamına gelene kadar ovalama yöntemidir. Ardından gerektiği kadar sıvı eklenerek hamur hazır hale getirilir.


İç dolgu

1- 1/2 yemek kaşığı mısır nişastası ve 1/2 yemek kaşığı esmer şekeri kenara ayırın.

2- Kirazların çekirdeklerini çıkarın. Kayısıların çekirideklerini çıkarın ve dörde bölün.

3- Meyveleri karıştırma kabına aktarın ve üzerine kalan mısır nişastası ve esmer şekeri ilave ederek iyice harmanlayın. 10-15 dk kadar bekletin.

Montaj

1- Fırını 190 derecede ısıtın.

2- Buzdolabında dinlendirilen hamuru iki yağlı kağıt arasında, merdane yardımıyla, yaklaşık 30 cm çapında ve 2-3 mm kalınlığında açın. Bu aşamada hamur fazla ısınırsa tekrar buzdolabına kaldırın ve soğuyunca işleme devam edin.

2.1
2.2

3- Kenara ayırdığınız 1/2 yemek kaşığı mısır nişastası ve 1/2 yemek kaşığı esmer şekeri harmanlayın ve hamurun tabanına kenarlardan 5 cm boşluk bırakarak yayın. Bu basit karışım, meyvelerden gelen sıvıyı emerek hamurun tabanının çıtır kalmasını sağlayacaktır.

4- İç dolguyu ekleyin ve kenarlardan hiçbir meyve sızmayacak şekilde hamuru fotoğraftaki gibi kıvırarak katlayın. Galette’yi derin dondurucada 15 dk bekletin ki şeklini korusun.

4.1
4.2

5- Derin dondurucuda bekletilen hamurun üzerine yumurta sarısı ve krema karışımını fırça yardımıyla sürün. Üzerine iki tutam esmer şeker serpiştirin.

6- Önceden 190 derecede ısıtılan fırında; kenarları renk alıp, meyvelerin suyu kabarcıklar oluşturana kadar (yaklaşık 45-50 dk) pişirin.