Çilekli & Bademli Tart

Ekipman

undefined 22-24 cm arası kalıp ya da çember
undefined Tezgah üstü mikser ya da spatula


Malzemeler

Tart hamuru

90 gr tereyağ (oda sıcaklığında)
55 gr pudra şekeri
1 tutam tuz
35 gr yumurta (1 yumurtadan 1 çorba kaşığı eksik)
18 gr toz badem
150 gr beyaz un

Pastacı kreması

200 gr süt
40 gr şeker
40 gr yumurta sarısı (2 adet yumurta)
½ adet vanilya çubuğu ya da likit vanilya
10 gr mısır nişastası
10 gr beyaz un
20 gr tereyağ

Badem kreması

50 gr toz badem
50 gr şeker
50 gr tereyağ
1 adet yumurta

Meyve

350 gr çilek


Yapılışı

Tart hamuru

1- Oda sıcaklığındaki ve küp küp doğranmış tereyağını, pudra şekerini ve tuzu krema kıvamına gelene kadar yüksek hızda çırpın.

2- Yumurta ve toz bademi ilave edin ve homojen olana kadar karıştırın.

3- Unu ilave edin ve düşük hızda karıştırın. Hamur bir araya gelir gelmez karıştırmayı durdurun. Hamuru uzun karıştırmak tart hamurunun o istenilen ağızda dağılan dokuda olmasını engelleyecektir.

4- Elinizle toparladığınız hamuru streç filme sarıp, en az 1 saat buzdolabında dinlendirin. (1 güne kadar dahi hamuru buzdolabında dinlendirebilirsiniz).

5- Hamuru iki yağlı kağıt arasında veya hafifçe unlanmış tezgahta, kalıbınızdan 4 cm daha fazla genişliğinde ve 3 mm kalınlığında açın. Ardından, buzdolabında 30 dk dinlendirin. (Hamuru işledikten sonra dinlendirmek hamurun fırına girdiğinde çekmesini engelleyerek daha muntazam şekle sahip bir tart hamuru elde etmenizi sağlayacaktır).

6- Buzdolabında dinlendirilmiş hamuru kalıbın üzerine alarak, kenarları tabana dik açıyla gelecek şekilde yerleştirin. Yani, iyice oturtun ve kenarlardaki fazlalıkları bıçağı yatay tutarak kesin. Tabanına çatalla delikler açın. Ardından, derin dondurucuda hamuru 2 saat bekletin.

6.1
6.2

7- 160 derecede ısıtılmış fırında 20 dk kadar pişirin.

Not: 6. aşamada hamurun tabanına çatal ile delikler açtıktan sonra, derin dondurucuda 2 saat bekletme işlemini atlayarak -her ne kadar önermesem de- pişirmek isterseniz “kör pişirme” diye tabir edilen, yağlı kağıt üzerine bakliyat doldurularak uygulanan pişirme yöntemini kullanabilirsiniz. (160 derecede 15 dk bakliyatlı + 5 dk bakliyatsız).

Pastacı kreması

1- Süt, vanilya ve şekerin yarısını sos tenceresinde ısıtın. Kaynama noktasına gelmeden önce ocaktan alın.

2- Yumurta sarısını ve şekerin diğer yarısını karıştırma kabında çırpma teli ile iyice karıştırın. Üzerine un ve nişastayı ilave edip çırpmaya devam edin. Sıcak sütü bu karışıma yavaşça ekleyin ve aynı zamanda karışımı sürekli karıştırın.

2.1
2.2
2.3

3- Tüm karışımı tekrardan sos tenceresine aktarın. Ocağın üzerine alıp, orta ateşte çırpma teli ile sürekli karıştırarak pişirin. Sürekli çırpmaya devam etmezseniz topaklanma yapacaktır ve pütürlü bir kremanız olacaktır. Koyu bir kıvama gelip iyice pürüzsüzleşene kadar işlemi sürdürün. Sıkı bir dokuya sahip olması için dipten hafifçe fokurdağını görene kadar devam edin. Sonunda, ocaktan alıp tereyağını ekleyin ve homojen olana kadar çırpın.

4- Kremayı başka bir kaba alıp (geniş yüzeye alırsanız daha hızlı soğuyacaktır), üzerini kremaya temas edecek şekilde streçleyin. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına kaldırın. (Kremayı reçetenin final aşamasında kullanmadan önce bir kez daha çırpın).

Badem kreması

1- Tereyağ, şeker ve toz bademi karıştırın.

2- Yumurtayı ilave edin ve homojen olana kadar karıştırın.

3- Badem kremasını yarı pişmiş olan tart hamurunun üzerine -boşluğun 1/3’ünü dolduracak kadar- ekleyin ve üzerini düzleyin. Ardından, 160 derecede 10-12 dk pişirin. (Badem kremasını sıkma torbası kullanarak eklemeniz kolaylık sağlayacaktır).

3.1
3.2

Montaj

1- Badem kreması dolgulu tart soğuyunca üzerine çırpılmış pastacı kremasını ekleyin ve üzerini düzleyin.

2- Çilekleri tartın üzerine dilediğiniz gibi yerleştirin. Tartı buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz.