Bal Kabaklı Tart


Ekipman

– 24-28 cm arası kalıp ya da çember
– Tezgah üstü mikser ya da spatula
– Çırpma teli
– Mutfak robotu


Malzemeler

Tart hamuru

– 200 gr beyaz un
– 35 gr şeker
– 1 tutam tuz
– 145 gr tuzsuz tereyağ (soğuk)
– 40 gr su (soğuk)
– 1 çay kaşığı sirke

İç dolgu

– 350 gr bal kabağı püresi (yaklaşık 900-1000 gr kabuklu bal kabağından elde edilir)
– 2 adet yumurta
– 180 gr krema (oda sıcaklığında)
– 100 gr süt
– 80 gr beyaz şeker
– 40 gr esmer şeker
– 1/4 çay kaşığı tuz
– 1/2 çay kaşığı toz tarçın
– 1/2 çay kaşığı toz zencefil
– 1/4 çay kaşığı muskat rendesi
– 1/8 çay kaşığı karabiber
– 1/2 çay kaşığı vanilya özütü

Vanilyalı çırpılmış krema

– 250 gr krema (soğuk)
– 20 gr (2 yemek kaşığı) pudra şekeri
– 1 çay kaşığı vanilya özütüYapılışı

Tart hamuru

1- Tereyağını küçük küpler şeklinde kesin ve derin dondurucuda 10 dk bekletin.

2- Un, şeker ve tuzu karıştırma kabında harmanlayın ve mutfak robotunun haznesine aktarın. Üzerine soğumuş olan tereyağını ilave edin. Karışım kum kıvamına gelene kadar mutfak robotunu aralıklı olarak çalıştırın (Yaklaşık 30 sn).

2.1
2.2

3- Soğuk suyu ve sirkeyi un karışımına yavaşça ekleyin ve yine aralıklı olarak karıştırmaya devam edin. Hamur bir araya gelir gelmez robotu durdurun. Tezgah üzerine alın ve avucunuzun iç kısmıyla, hamur ile fazla oynamadan, hamuru disk haline getirip streçleyin. Buzdolabında en az 1 saat dinlendirin.

3.1
3.2

Tart hamurlarında kurular ve sıvılar mümkün olduğunca geç bir araya getirilir ve bir araya geldikten sonra da aşırı yoğrulmaması gerekir. Aşırı yoğrulan hamurlar, glutenin açığa çıkmasından dolayı elastikleşir. Bu da hamurun işleme ve pişme esnasında çekmesine ve küçülmesine sebep olur.

Diğer önemli nokta ise, hamuru buzdolabında dinlendirmektir. Dinlenen hamur, daha kolay açılacaktır, kırılma ve parçalanmaların önüne geçilecektir.

4- Hamuru iki yağlı kağıt arasında veya hafifçe unlanmış tezgahta, kalıbınızdan 4 cm daha fazla genişlikte ve 3 mm kalınlığında açın. Ardından, buzdolabında 30 dk dinlendirin (Hamuru işledikten sonra dinlendirmek, hamurun fırına girdiğinde çekmesini engelleyerek daha muntazam şekle sahip bir tart hamuru elde etmenizi sağlayacaktır).

5- Buzdolabında dinlendirilmiş hamuru kalıbın üzerine alarak, kenarları tabana dik açıyla gelecek şekilde yerleştirin. Yani, iyice oturtun ve kenarlardaki fazlalıkları bıçağı yatay tutarak kesin. Tabanına çatalla delikler açın. Ardından, derin dondurucuda hamuru 30 dk bekletin.

5.1
5.2

6- Derin dondurucuda 30 dk beklemiş hamurun üzerine yağlı kağıt yerleştirin ve üzerine bakliyat doldurularak 190 derecede ısıtılmış fırında 15 dk kadar pişirin. Ardından tabanının da pişmesi için bakliyatsız şekilde 5 dk daha pişirin. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Vanilyalı çırpılmış krema

1- Karıştırma kabınızın kuru olduğundan emin olduktan sonra, tüm malzemeleri kaba aktarın ve çırpma teli aparatı yardımıyla orta yüksek hızda krema sertleşene (çırpma teli dönerken iz bırakmaya başlayana) kadar karıştırın.

Aşırı karıştırmamaya dikkat edin, aksi durumda kremanın içerisindeki yağlar bir araya toplanarak pürüzlü bir doku oluşmasına neden olabilir.

İç dolgu

1- Bal kabağı püresi elde etmek için, kabuklu olan kabağı çekirdeklerinden arındırdıktan sonra birkaç parçaya ayırın. Yağlı kağıt serili tepsiye kabuk kısmı üstte kalacak şekilde yerleştirin. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında, çatal ile kontrol ettiğinizde kabağın tüm kısımları yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 1 saat) pişirin.

2- Kaşık yardımıyla kabağın iç kısımlarını çıkarın ve mutfak robotunun haznesine aktarın. Pürüzsüz kıvama ulaşıncaya kadar robotu aralıklı olarak çalıştırın. Püreyi kullanmadan önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bal kabağı püresi 7 güne kadar buzdolabında saklanabilir.

3- Yumurtayı karıştırma kabına aktarın. Süt, krema ve vanilya özütünü ısıtın (kaynatmayın, kenarlardan buhar görmeye başladığınızda ocaktan alın). Aynı zamanda başka bir tencereye bal kabağı püresini, şekerleri ve tüm baharatları ilave edip, orta ateşte, şeker eriyip karışım fokurdamaya başlayana kadar karıştırın. Ardından ateşin üzerinden alın ve bir karıştırma kabına aktarın.

Şekeri eritmek iç dolgunun daha pürüzsüz olmasını sağlayacağından kritiktir.

Öncelikle ısınan süt karışımını yumurtaya azar azar, çırpma teli ile yumurtayı hızlı bir şekilde sürekli karıştırarak ekleyin. Ardından yumurta ve süt karışımını bal kabağı püresine yine yavaşça ilave edin ve homojen kıvama ulaşıncaya kadar karıştırın.

3.1
3.2
3.3

Pişirme

1- Fırınınızı 160 derecede ısıtın.

2- Ön pişirme yapılan tart hamurunun üzerine bal kabaklı iç harcı dökün. Tepsiyi salladığınızda tartın orta kısmı çok hafif titreyene kadar (yaklaşık 20 dk) pişirin. Oda sıcaklığına gelen tartı 3 güne kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

3- Servis ederken üzerine çırpılmış kremayı ekleyin.