Sütlaç

Ekipman

6 adet fırına dayanıklı 10 cm kalıp


Malzemeler

70 gr pirinç
250 gr su
1000 gr inek sütü
500 gr manda sütü
150 gr şeker
1 tutam tuz
20 gr pirinç unu (2 yemek kaşığı)


Yapılışı

1- Pirinç ve suyu tencereye alın, orta yüksek ateşte 5-7 dk civarı pirinçler suyu çekene kadar kaynatın.

2- İnek sütünün 200 gr’ını pirinç ununu açmak için ayırın. Geri kalan 800 gr inek sütünü ve 500 gr manda sütünü pirincin üzerine ekleyin ve 30 dk kısık ateşte ara ara karıştırarak pişirin.

3- 200 gr inek sütüyle açılmış pirinç ununu, çırpma teli ile sürekli karıştırarak ocaktaki karışıma azar azar ekleyin. 10 dk kadar sürekli karıştırarak pişirin.

4- Şeker ve tuzu ilave edin ve istenilen kıvama gelene kadar (yaklaşık 10 dk) sürekli karıştırarak pişirin.

Not: Karışımın muhallebi kıvamı gibi yoğun bir kıvamda olmasını istemiyoruz. Tercihiniz hafif akışkan dokuda bir sütlaç ise bu aşamada karışımı muhallebi gibi katılaştırmamalıyız. Karışım, kalıplara yerleştirirken hala akışkan ama pirinçlerin batmasına engel olacak kadar da yoğun olmalıdır. Çünkü bu aşamadan sonra fırına girecek ve hem fırın süresince hem de soğutma esnasında buzdolabında sertleşmeye devam edecektir. Kıvam testi için tahta bir kaşıkla karışımı karıştırdığınızda, karışımın kaşığın arkasını iyice kapladığından emin olmalısınız. Kaşığın arkasına parmağınızla bir çizgi çekip kaşığı çevirdiğinizde karışımın kaşıktan akmaması gereklidir.

5- İstenilen kıvama gelince, karışımı kepçe yardımıyla kalıplara paylaştırın. Her porsiyonlama öncesi kepçe ile karışımı karıştırın ki eşit miktarda pirinç dağılımı elde edilmiş olsun. Tüm kalıplar dolunca, oda sıcaklığında üzeri kabuk tutuncaya kadar (yaklaşık 45 dk) bekletin.

6- Önceden 220 derecede ısıtılmış fırının en üst rafında, kalıpların yarısına kadar su dolu bir tepside (benmari usulü) sütlaçların üzeri yanıncaya kadar pişirin. Sütlaçların bazıları henüz yanmamış olursa, yanmış olanları fırından çıkarıp, az yanıkları pişirmeye devam edebilirsiniz.

Not: Sütlaçları fırından çıkardığınızda, hafifçe elinizle salladığınızda ortasının da sallanması iyi bir kıvamda olduğunu gösterir.

7- Fırından çıkan sütlaçları sudan çıkarın, oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabına alın ve en az 4 saat dinlendirin.