Crème Brûlée

Ekipman

– 4 adet fırına dayanıklı kap (12 cm çap x 2.5 cm yükseklik)
– Pürmüz


Malzemeler

– 110 gr süt
– 300 gr krema
– 65 gr beyaz toz şeker
– 85 gr yumurta sarısı (yaklaşık 4 adet yumurtadan)
– 1 çay kaşığı vanilya özütü

– Üzeri için iki yemek kaşığı esmer şeker


Yapılışı

1- Fırını 120 derecede ısıtın.

2- Yumurta ve şekeri karıştırma kabında çırpma teli ile karışımın rengi açılıp şeker granülleri küçülene kadar karıştırın.

3- Süt, krema ve vanilya öztünü sos tenceresine aktarın ve kaynama noktasına ulaşana kadar ısıtın.

4- Sıcak karışımı, yumurta sarısı ve şeker karışımına yavaşça ekleyin ve aynı zamanda karışımı çırpma teli ile sürekli karıştırın. Köpüklenme olmaması için hızlı çırpmamaya özen gösterin. Şekerin eridiğinden emin olduktan sonra, karışımı süzerek bir sürahiye aktarın. Ardından kalıplara eşit miktarlarda aktarın. Kalıplara aktardığınız karışımın üzeri köpüklenmiş ise kaşık yardımıyla köpükleri uzaklaştırın.

Köpüklenme olmaması Crème Brûlée’nin ipeksi iç dokusu ve pürüzsüz üst yüzeyi için kritik bir noktadır.

2.1
3.1
4.1


Pişirme

1- Kalıpların yarısına kadar su dolu bir tepside, tepsiyi salladığınızda Crème brûlée’nin orta kısmının hafifçe ve bir bütün olarak hareket ettiğinden emin olana kadar (yaklaşık 40-45 dk) pişirin.

2- Fırından çıkan Crème Brûlée’leri sudan çıkarın ve oda sıcaklığında bekletin. Ardından buzdolabına alın ve en az 3 saat set alması için bekletin.

3- Servis aşamasında, üzerine ince bir katman olarak esmer şeker serpiştirin ve pürmüzü dik bir açıda tutarak şekeri karamelize edin. Üzerinin sertleşmesi için 1 dk bekledikten sonra servis edebilirsiniz.

3.1
3.2

Afiyet olsun.