Çikolatalı Mousse ve Bademli Crumble

Ekipman

– Çırpma teli
– Yağlı kağıt
Tezgah üstü mikser (opsiyonel)


Malzemeler

450 gr mousse için;

Çikolatalı Mousse

– 125 gr süt
– 40 gr yumurta sarısı (2 adet)
– 25 gr şeker
– 130 gr bitter %60 çikolata
– 180 gr krema (soğuk)

Bademli Crumble

– 50 gr un
– 50 gr tereyağ (soğuk)
– 35 gr şeker
– 50 gr badem unu


Yapılışı

Çikolatalı Mousse


1- Çikolalayı küçük parçalara ayırın ve kenarda bekletin.

2- Şeker ve yumurta sarılarını karıştırma kabında çırpma teli ile karıştırın.

3- Sütü sos tenceresinde kaynatın.

4- Sıcak sütü, şeker+yumurta karışımına yavaşça ekleyin ve aynı zamanda karışımı sürekli karıştırın. Sıcaklıkları eşitlenen bu karışımı tekrar sos tenceresine aktarın ve orta ateşteki ocağın üzerine alın.

“Temperleme” olarak adlandırılan bu adım, süt ve yumurta karışımının sıcaklıklarını eşitlemek için yapılır.

5- Spatula veya tahta kaşık ile, karışım spatulanın etrafını kaplayacak ve parmağınızla çektiğiniz çizginin kenarından akmayacak kıvama gelene kadar (82 derecede) karıştırmaya devam edin. İstenilen kıvama gelen karışımı süzerek karıştırma kabına aktarın.

6- Süzülen karışıma çikolata parçalarını ekleyin ve homojen kıvama gelene kadar karıştırın. Ardından soğuması için kenarda bekletin.

7- Soğuk kremayı tezgah üstü mikserin çırpma teli aparatı ile ya da elektrikli herhangi bir çırpıcı ile en yüksek hızda krema sertleşene kadar karıştırın.

8- Soğumuş olan çikolatalı karışıma iki aşamalı olarak kremayı ekleyin. Spatula yardımı ile kremayı söndürmemeye çalışarak iki malzemeyi fold ederek karıştırın.

Fold etmek; spatula ile karışımı alttan üste doğru dairel hareketlerle katlamalar yaparak karıştırma tekniğidir. Burada amaç, kremanın havasını söndürmeden minimum katlamalarla homojen kıvama ulaşmaktır.

9- Mousse’u bardaklara veya istediğiniz herhangi bir kaba aktarın. Servis etmeden önce buzdolabında en az 3 saat, tercihen 8 saat bekletin.

10– Çikolatalı mousse buzdolabında (+4 derece) 3-4 güne kadar tazeliğini koruyacaktır.

Bademli Crumble

1- Fırını 170 derecede ısıtın.

2- Soğuk tereyağını küp küp kesin.

3- Tüm malzemeleri karıştırma kabına aktarın ve mikserin palet uç aparatı ile kum kıvamına gelene kadar karıştırın.

Mikser yerine parmak uçlarınızı kullanarak da crumble yapabilirsiniz. Bu yöntemle öncelikle un ve soğuk tereyağını kum kıvamı elde edene kadar parmak uçlarınızla ufalayın. Ardından şeker ve badem ununu ekleyin ve homojen olana kadar kısa bir süre karıştırın.

4- Tabanına yağlı kağıt yerleştirilmiş tepsinin üzerine karışımı yayın ve renk alıncaya kadar pişirin (yaklaşık 15 dk). İlk 7 dk pişirmeden sonra karışımı karıştırıp tekrar pişirmeye devam edin.

5- Pişen crumble kilitli bir poşette 2 ay kadar derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Dilediğiniz bir tatlıda doku kazanımı veya lezzet çeşitliliği için kullanabilirsiniz.