Pasteis De Nata

Tarihi yüzyıllar öncesine dayandığı söylenen Portekiz’in ünlü tatlılarından olan pastel de nata, çıtır çıtır milföy içerisine yumurta bazlı, limonlu ve tarçınlı krema doldurularak yüksek ateşte kısa süre pişirilerek oluşturulur. Rivayete göre bu tatlının orijinal reçetesinin dört beş ustada ve geleneği devam ettirebilmeleri için onların torunlarında bulunuyormuş. Orijinalini bir yana bırakırsak sizinle paylaştığım reçeteden de ben oldukça memnunum 🙂

Ekipman

– Merdane
– Tezgah üstü mikser (opsiyonel)
– Muffin kalıbı / tekli 8cm çap ve 3 cm yükseliğinde yuvarlak kalıplar


Malzemeler

7 adet için;

Milföy hamuru

1/2 ölçü milföy hamuru – yapılışını vanilyalı milföy reçetesinden inceleyebilirsiniz.

Limonlu ve tarçınlı krema

– 120 gr su
-190 gr şeker
– 1 limon kabuğunun rendesi
– 1 adet çubuk tarçın
– 4 yumurta sarısı
– 40 gr un
– 250 gr sütYapılışı

Milföy şekillendirme

1- Tezganızı hafifçe unladıktan sonra milföy hamurunu 2-3 mm kalınlığında 22×40 cm dikdörtgen şeklinde merdane yardımıyla açın.

Daha fazla ya da daha az hamur kullanmanız durumunda aynı oranda ( uzun kenar kısa kenarın iki katı olacak şekilde) dikdörtgeni küçültebilirsiniz ya da daha büyük açabilirsiniz.

2- Hamurun kısa kenardan başlayarak, sıkı bir şekilde hamuru rulo şeklinde sarın. Porsiyonlama aşamasında daha muntazam kesikler atabilmek ve hamur rulosunu dinlendirmek amacıyla yağlı kağıda sarılı bir şekilde buzdolabında 30 dk bekletin.

1.1
2.1
2.2

3- Kalıbınızı tereyağ ile iyice yağladıktan sonra buzdolabında dinlenmiş olan hamur rulosunu 3’er cm genişliğinde bıçak yardımıyla eşit bir şekilde porsiyonlayın. Ardından spiral kısmı görünür bir şekilde kalıplara yerleştirin.

3.1
3.2

4- İki elinizin baş parmaklarını hafifçe ıslattıktan sonra, iki baş parmağınızla hamurun ortasından kenarlara doğru bastıtarak ve aynı zamanda kalıbı çevirerek hamuru tabandan kenarlara incelleterek yerleştirin. İç dolgusunu eklemeden önce buzdolabında en az 30 dk dinledirin.

4.1
4.2

Limonlu ve tarçınlı krema

1- Sos tenceresinin içerine limon kabuğu rendesini, şekeri, suyu ve tarçını ilave edip orta ateş üzerinde kaynayıp baloncuklar çıkmaya başladıktan sonra ilave olarak 2 dk daha (dereceniz varsa 120 dereceye gelene kadar) kaynatın. Hazırlanan şurubu süzerek bir ölçü kabı ya da sürahiye aktarın.

2- Şekerli karışımla birlikte veya sonrasında, ayrı bir sos tenceresine un ve sütü ekleyin. Orta düşük ateşte karışım yoğunlaşıp çırpma telinin izi çıkıp haiften fokurdamaya başlayana kadar çırpma sürekli karıştırın.

3- Şurubu yukarıdan ip gibi azar azar unlu karışıma dökerken, unlu karışımı çırpma teli ile karıştırmaya devam edin. Hazırlanan karışıma yumurtayı eklemeden önce elinizi yakmayacak sıcaklığa düşmesi için bir kenarda bekletin. Bu esnada fırınınızı 250 derecede ısıtmaya başlayın.

4- Soğumuş olan karışıma teker teker yumurta sarılarını ilave edin ve homojen olana kadar çırpma teli ile karıştırın. Ardından tekrar süzerek bir ölçü kabına veya sürahiye aktarın.

2.1
3.1
3.2
4.1

Pişirme

1- Kalıplara yerleştirilen milföy hamurunu kenarlarında 1 cm yükseklik bırakacak şekilde limonlu ve tarçınlı krema ile doldurun. Önceden ısıtılmış fırında üzeri renk alıncaya kadar ( yaklaşık 12-15 dk) pişirin. Oda sıcaklığına geldikten sonra dilerseniz üzerine tarçın veya pudra serpiştirerek servis edebilirsiniz.

1.1
1.2

Afiyet olsun..