Galette Des Rois

Milföy hamurunun içerisine genellikle badem ya da fındık kreması doldurularak hazırlanan bu tatlı, tarihte “kralların turtası” olarak bilinir. ‘Kralların turtası’nın içine yerleştirilen küçük seramik figürü kim bulursa -ailenin en küçük bireyinin bulması umut edilir :)- günün kraliçesi ya da kralı seçilir. Bu turtanın tarifi ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, ben fındık kreması ile pastacı kremasını birleştirerek yapılan fındık frangipane’dan hazırladım.

Ekipman

– Merdane
– Yağlı kağıt
Fırça
– Sıkma torbası (opsiyonel)
– Tezgah üstü mikser (opsiyonel)


Malzemeler

20 cm çapında 1 adet için;

Milföy hamuru

1 ölçü milföy hamuru – yapılışını vanilyalı milföy reçetesinden inceleyebilirsiniz.

Fındıklı Frangipane

– 50 gr tuzsuz tereyağ (oda sıcaklığında)
– 45 gr şeker
– 1 adet yumurta
– 40 gr pastacı kreması – yapılışını pastacı kreması reçetesinden inceleyebilirsiniz.
– 50 gr toz fındık

Üzeri için

– 1 yumurta sarısı
– 1 çay kaşığı süt/kremaYapılışı

Fındıklı frangipane

1- Oda sıcaklığındaki küp küp doğranmış tereyağını ve şekeri mikserinizin karıştırma kabına aktarın. Palet uç yardımıyla karışım homojen, krema gibi bir kıvama gelene kadar yaklaşık 3 dk karıştırın.

2- Yumurtayı tereyağ karışımına ilave edin ve homojen kıvama ulaşıncaya kadar karıştırın.

3- Toz fındığı karışıma ekleyin ve iyice karıştıktan sonra, son olarak pastacı kremasını ilave ederek karıştırmaya devam edin. Hazırlamış olduğunuz frangipane’ı daha sonra kolay sıkılması için sıkma torbasına aktarıp buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Kullanmadan önce sıkılabilir kıvamda olması için buzdolabında en az 45 dk bekletmelisiniz.

1.1
2.1
3.1
3.2

Montaj

1- Milföy hamurunu yaklaşık 3-4 mm kalınlığında açın ve 20 cm çapında yuvarlak çember ile 2 adet kesin. Ardından kenarlarda 2-2.5 cm boşluk bırakarak iç dolguyu spiral şeklinde ( yaklaşık 2cm yüksekliğinde) sıkın ya da kaşık yardımıyla yerleştirin.

Hamurun açma esnasında fazla ısındığını düşünüyorsanız iç dolguyu sıkmadan önce hamurun soğuması için buzdolabında bekletebilirsiniz.

2- İç dolguyu sıktıktan sonra, hamurun boşta kalan kenarlarını fırça ya da parmağınızla su ile ıslayın. Ardından kestiğiniz diğer hamuru üzerine yerleştirin. İçerisinde hava boşluğu kalmaması için işaret/serçe parmağınızı yatay olarak kullanarak, iç dolgunun oluşturduğu tümseğin sınırlarını belirginleştirin ve kenarları birbirine iyice kilitleyin. Yağlı kağıt serili bir tepsi üzerine yerleştirdiğiniz milföyü derin dondurucuda 15 dk soğutun. Bu esnada fırınınızı 200 derecede ısıtın.

4- Düz bir yüzeye çizik atmak çok daha kolay olacağından, soğumuş olan milföylerinizi ters çevirin. Üzerine yumurta+süt karışımını fırça yardımıyla sürün. Milföyün merkez noktasını belirledikten sonra bıçağın ucuyla çok derin olmayan ama belirgin olacak şekilde çizikler atarak fotoğraftaki gibi ya da dilediğiniz şekilde desen uygulayın. Milföyün kenarlarından merkez noktasına doğru yaklaşık 1 cm uzunluğunda da kesikler atarsanız, pişme esnasında kabarırken çiçek formunu alacaktır.

5- Şekil verilen milföy hamurunun üzerine kürdan veya bıçak yardımıyla 7-8 adet delik açın. Bu delikler hava kaçış noktaları olacak ve daha kontrollü bir kabarma sağlayacaktır.

6- Milföyü fırına attıktan sonra fırının derecesini 170’a düşürün ve üzeri homojen bir şekilde renk alana kadar (yaklaşık 45-50 dk) pişirin.

Afiyet olsun ❤