Pralin Dolgulu & Karamelli Çikolatalı Kurabiye

Fındık pralin dolgulu ve çikolatalı kurabiye, yumuşacık karamel sos ile birleştiğinde birçok aromayı aynı anda hissedeceksiniz.

Ekipman

Tezgah üstü mikser ya da spatula
Sıkma torbası


Malzemeler

40 gr’dan 12 adet kurabiye için;

Fındık pralin

– 100 gr fındık
– 50 gr şeker
– 10 gr su
– 1 tutam tuz

Karamel sos

– 150 gr şeker
– 35 gr su
– 150 gr krema
– 40 gr tereyağ

Kurabiye hamuru

– 90 gr esmer şeker
– 70 gr tereyağ
– 35 gr yumurta
– 85 gr beyaz un
– 25 gr çavdar unu
– 10 gr kakao
– 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
– 1/8 çay kaşığı karbonat
– 1 tutam tuz
– 160 gr bitter çikolata


Yapılışı

Kurabiye hamuru

1- Çikolataları küçük parçalar halinde kesin.

2- Beyaz un, çavdar unu, kakao, kabartma tozu, karbonat ve tuzu karıştırma kabında harmanlayın.

3- Oda sıcaklığındaki tereyağını ve şekeri karıştırma kabına alın, mikserin palet ucuyla (yoksa spatula) krema kıvamına gelene kadar (yaklaşık 5 dk) karıştırın. Ardından yumurtayı ilave edin ve homojen olana kadar karıştırın.

3.1
3.2

4- Harmanladığınız beyaz un, çavdar unu, kakao, kabartma tozu, karbonat ve tuzu ilave edin, mikserin en düşük hızında hamur toparlanana kadar (yaklaşık 10 sn) karıştırın. Ardından bitter çikolata parçalarını ekleyin ve karıştırın ( 5 sn).

Sıvılar ile kurular bir araya geldiğinde hamuru uzunca karıştırmamaya özen gösterin, aksi durumda kurabiyeniz yeteri kadar kıtır olmayacaktır.


5- Kurabiye hamurunu tezgaha alın ve elinizle toparlayın. Ardından streç film yardımıyla sosis şeklini verin ve buzdolabında 1 saat dinlendirin.

6- Buzdolabından çıkardığınız hamuru her biri 40 gr olarak porsiyonlayın ve elinizle yuvarlayarak top şeklini verin. Top şeklini verdiğiniz kurabiye hamurunu, üzerine avuç içinizle hafif bir baskı uygulayarak yassılaştırın.

Pişirmeyi planladığınız adette hamuru buzdolabında, daha sonra pişireceklerinizi ise 1 aya kadar derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.


Fındık pralin

Kabuklu fındık kullanılacak ise, reçeteye başlamadan önce fındıkları 150 derecedeki fırında kabuklarından sıyrılana kadar (yaklaşık 20 dk) kavurun.

1- Şekeri sos tenceresine yayın ve üzerine suyu ekleyin, orta yüksek ateşte şekeri hiç karıştırmadan, sadece ara ara tencereyi kendi etrafında sallayarak ısının eşit şekilde yayılmasını sağlayın.

Şeker tamamen eriyip amber rengine ulaştığında (175-180 derece) yağlı kağıt üzerine karamelize olan şekeri yayın ve soğumaya bırakın.

1.1
1.2

2- Mutfak robotunun içine fındıkları ve soğumuş olan karamelize şekeri ekleyin ve pralin hafif akışkan kıvama gelene kadar mutfak robotunu aralıklı bir şekilde çalıştırın. Daha sonra kurabiyenin içerisine sıkacağımız pralini sıkma torbasına alarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

2.1

2.2

Karamel sos

1- Şekeri derin bir sos tenceresine yayın, üzerine suyu ekleyip orta yüksek ateşteki ocağın üzerine alın. Şeker amber rengini alana kadar (175-180 derece), herhangi bir aparatla karıştırmadan, sadece tencereyi kendi etrafında ara ara sallayarak şekerin eşit karamelize olmasını sağlayın.

Önce tüm şeker eriyecek, daha sonra baloncuklar oluşacak ve ardından amber rengini alacaktır.

Aynı zamanda ayrı bir sos tenceresinde krema ve tereyağını ısıtın.

2- Şeker amber rengini alır almaz, sos tenceresini ocağın üzerinden alın ve diğer sos tenceresinde ısınan krema ve tereyağ karışımını yavaşça şekerin üzerine spatula veya tahta kaşık yardımıyla sürekli karıştırarak ilave edin. Kremayı eklerken karışım yükselecek ve kabaracaktır, bu yüzden dikkatli olun.

Kremayı mutlaka sıcak olarak şekere ekleyin, aksi durumda soğuk krema şekerin kristalleşmesine neden olacaktır.

3- Kısa bir sürede homojenleşen krema ve şeker karışımını tekrar ocağın üzerine alın ve 1 dk kadar sürekli karıştırın (Termometreniz varsa 110 dereceye gelene kadar). Ardından bir kaba alıp üzerini streç film ile kapatıp buzdolabında soğumaya bırakın.

4- Kıvam almış ve soğumuş karamel sosunu sıkma torbasına aktarın.

– Karamel sosu kullanmadığınız durumlarda buzdolabında muhafaza etmelisiniz.

Pişirme

1- Fırınınızı 165 derecede ısıtın.

2- Kurabiye hamurunu, tabanına yağlı kağıt yerleştirilmiş bir tepsiye 4 cm aralıklarla dizin. 9 dk pişirin.

3- 9 dk pişen kurabiyeleri fırından alın ve sıkma torbasında olan pralini kurabiyelerin üzerinde 3 farklı noktaya sıkın. Ardından tekrar tepsiyi fırına yerleştirin ve 5 dk daha pişirin.

4- Kurabiyeler fırından çıkıp oda sıcaklığına geldiğinde, pralin noktalarının üzerine karameli sıkın. Kavrulmuş fındık parçalarını karamelin üzerine yerleştirin.

5- Kurabiyeleri oda sıcaklığında, hava almayan bir kapta 5 gün süreyle muhafaza edebilirsiniz (Tercihen karamelsiz olarak saklayın, servis ederken karameli ilave edebilirsiniz).