Karabuğday Unlu & Çikolatalı Kurabiye

Ekipman

– Tezgah üstü mikser / elektrikli çırpıcı
– Spatula


Malzemeler

45 gr’dan 13 adet kurabiye için;


Kurabiye hamuru

– 35 gr tuzsuz tereyağ
– 270 gr %54 bitter çikolata
– 55 gr karabuğday unu
– 1/2 çay kaşığı kabartma tozu
– 1/4 çay kaşığı tuz
– 2 büyük yumurta
– 175 gr esmer şeker
– 1/2 çay kaşığı vanilya özütü


Yapılışı

1- Çikolataları ve tereyağını küçük parçalar halinde kesin. Tencere içerisinde kaynayan suyun üzerinde, suya temas etmeyecek şeklide yerleştirilen ısıya dayanıklı karıştırma kabının içerisinde çikolata ve tereyağını ara ara spatula ile karıştırarak eritin. Homojen olan çikolata-tereyağ karışımını kenarda soğumaya bırakın.

Bu şekilde; sıcak su üzerinde, ancak temas etmeden eritme veya pişirme yöntemine “benmari usulü” denir.

2- Karabuğday unu, kabartma tozu ve tuzu karıştırma kabında harmanlayın.

3- Yumurta, esmer şeker ve vanilya özütünü tezgah üstü mikserin karıştırma kabına ilave edin. Karışımın rengi açılıp, kabarıp, köpük köpük olana kadar yaklaşık 10 dk boyunca çırpma teli aparatı ile orta yüksek hızda karıştırın.

Kurdele kıvamı (ribbon stage): Çırpma teli aparatı ile yumurta karışımını karıştırıp, aparatı yukarı kaldırarak 8 rakamı çizmeye çalıştığınızda 8 rakamının okunabildiği kısa bir süre oluşuyorsa istenilen kıvama ulaşmıssınızdır.


4- Soğumuş olan çikolatalı karışımı üç aşamada spatula ile katlayarak karıştırma (fold etmek) yöntemiyle karışımın havasını söndürmemeye özen göstererek karıştırın.

Fold etmek; Spatula ile karışımı alttan üste doğru dairesel hareketlerle katlamalar yaparak karıştırma tekniğidir. Burada amaç, sıvı karışımın havasını söndürmeden minimum katlamalarla homojen kıvama ulaşmaktır.

5- Son olarak kuru karışımı da iki aşamada kurabiye harcına ilave edin ve spatula ile katlayarak karıştırın. Oldukça akışkan olan kurabiye harcını temiz bir kaba aktarıp üzerini harca temas edecek şekilde streçleyin. En az 5 saat buzdolabında sertleşene kadar bekletin.

6- Sertleşen kurabiye harcını kaşık yardımıyla her biri 45 gr olarak porsiyonlayın. Ardından eldiven ya da elinizi ıslayarak yuvarlak top şeklini verin. Avuç içinizle üzerine hafifçe bastırarak hamuru yassılaştırın. Bu şekilde 1 aya kadar derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

7- 180 derecede önceden ısıtılmış fırında, üzeri çatlamaya başlayana kadar (yaklaşık 9-10 dk boyunca) pişirin. Pişen kurabiyeleri kendi tepsisi içerisinde oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

8- Kurabiyeleri oda sıcaklığında, hava almayan bir kapta 3-4 gün süreyle muhafaza edebilirsiniz.