Fındık Krokanlı Chocolate Chip Kurabiye

Chocolate chip kurabiye tam bir oyun alanı… Malzemeleri ekleyip çıkararak, oranlarda değişiklik yaparak ya da pişirme derecesi ve zamanına göre istediğiniz dokuda, lezzette veya şekilde kurabiyeler oluşturabilirsiniz:

– Karamel aromasını yoğunlaştırmak ve çıtır doku katmak için ben krokan kullanmayı tercih ettim. Krokan kullanmayıp tereyağını kavurarak da karamel aromasını zenginleştirebilirsiniz.

– Esmer şekerin içerisindeki pekmezden faydalanarak sakızımsı bir iç doku yakaladım. Daha kıtır bir doku arzu ederseniz, bir kısmını beyaz şeker ile değiştirebilirsiniz.

– Daha yassı bir kurabiye tercih ederseniz, karbonatı reçeteden çıkarabilirsiniz ya da miktarını azaltabilirsiniz.

– Daha yassı bir kurabiye için diğer seçenek de düşük sıcaklıkta (160 derece) pişirmektir.

– Daha kalın gövdeli bir kurabiye tercih ederseniz ise unun bir kısmını yulaf unu ile değiştirebilirsiniz.

Bu reçetede ise; çıtır bir dış katmana, ısırıldığında sakızımsı bir iç dokuya, krokandan gelen kıtırlığa ve çikolatadan gelen akışkanlığa sahip lezzetli bir kurabiye yapımını anlatacağım.

Ekipman

Tezgah üstü mikser ya da spatula
Dondurma kaşığı (opsiyonel)


Malzemeler

60 gr’dan 14 adet kurabiye için;

Fındık krokan

100 gr fındık
70 gr şeker
20 gr su

Kurabiye hamuru

150 gr esmer şeker
170 gr beyaz un
45 gr çavdar unu
4 gr kabartma tozu (1 çay kaşığı)
2 gr karbonat (1/4 çay kaşığı)
1 tutam tuz
130 gr tereyağ
1 yumurta
110 gr fındık krokan
140 gr bitter çikolata
90 gr sütlü çikolata


Yapılışı

Fındık krokan

Not: Kabuklu fındık kullanılacak ise, reçeteye başlamadan önce fındıkları 150 derecedeki fırında kabuklarından sıyrılana kadar (yaklaşık 20 dk) kavurun.

1- Şekeri sos tenceresine yayın ve üzerine suyu ekleyin, orta yüksek ateşte şekeri hiç karıştırmadan, sadece ara ara tencereyi kendi etrafında sallayarak ısının eşit şekilde yayılmasını sağlayın.

Şeker tamamen eriyip 110 dereceye ulaştığında -fotoğraftaki gibi baloncuklar görüldüğünde- fındığı ekleyin ve tahta bir kaşık ile sürekli karıştırın. Öncelikle şeker tüm fındıkların üzerinde kristalleşecektir ve ardından eriyip karamel rengini alacaktır.
Eşit bir şekilde amber rengini alan fındıkları yağlı kağıt veya silpat üzerine yayın ve soğumaya bırakın.

1.1
1.2
1.3


2- Soğuyan krokanı bıçak yardımıyla ufak parçalara ayırın.

Kurabiye hamuru

1- Çikolataları küçük parçalar halinde kesin.

2- Beyaz un, çavdar unu, kabartma tozu, karbonat ve tuzu karıştırma kabında harmanlayın.

3- Oda sıcaklığındaki tereyağını ve şekeri karıştırma kabına alın, mikserin palet ucuyla (yoksa spatula) krema kıvamına gelene kadar (yaklaşık 5 dk) karıştırın.

4- Yumurtayı ilave edin ve homojen olana kadar karıştırın.

5- Harmanladığınız beyaz un, çavdar unu, kabartma tozu, karbonat ve tuzu ilave edin, mikserin en düşük hızında hamur toparlanana kadar (yaklaşık 10 sn) karıştırın.

Not: Sıvılar ile kurular bir araya geldiğinde hamuru uzunca karıştırmamaya özen gösterin, aksi durumda kurabiyeniz yeteri kadar kıtır olamaycaktır.

6- Son olarak, ufak parçalara ayırdığınız bitter çikolata, sütlü çikolata ve krokanı ekleyin, birbirine karışana kadar (yaklaşık 10 sn) karıştırın.

7- Kurabiye hamurunu ayrı bir kaba alarak üzerini streçleyin. Buzdolabında en az 6 saat tercihen 12 saat bekletin. Kurabiye hamuru buzdolabında 72 saate kadar saklanabilir.

Not: Kurabiye hamurunu buzdolabında bekleterek, mazlemelerin -özellikle yumurtadan gelen nemin- daha iyi birleşmesini sağlayacaktır ve kurabiyeye derin bir lezzet katan karamelizasyonu kolaylaştıracaktır. Bu sebeple süreyi ne kadar uzun tutarsanız o kadar lezzetli bir kurabiyeniz olacaktır.

8- Buzdolabından çıkardığınız hamuru, elinizle şekil verilebilecek kıvama gelene kadar oda sıcaklığında bekletin. Ardından bir dondurma kaşığıyla ya da elinizle top şeklinde yuvarlayarak porsiyonlayın. Top şeklini verdiğiniz kurabiye hamurunu, üzerine avuç içinizle hafif bir baskı uygulayarak yassılaştırın.

Not: Ben şekil verdikten sonra, kurabiyeleri pişirmeden önce 1-2 saat derin dondurucuda bekletmeyi tercih ediyorum. Hamuru pişirmeden önce dondurmak;

Tereyağını sertleştirerek kurabiyenin fırında çok fazla yayılmamasını sağlar. Oda sıcaklığındaki kurabiye hamuru ise fırında şeklini koruyamayacaktır.

Hamur dinlenirken aynı zamanda un, karbonhidrat ve şeker gibi bileşenlerine ayrılır. Şeker de lezzet artırıcı bir malzeme olduğundan kurabiyeye derin bir aroma katacaktır.

Pişirme

1- Kurabiye hamurunu, tabanına yağlı kağıt yerleştirilmiş bir tepsiye 6 cm aralıklarla dizin. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında, kenarları renk alıp, merkeze doğru daha açık renkte ve daha az pişmiş şekilde görünene kadar (yaklaşık 13-15 dk) pişirin.

2- Fırından çıkan kurabiyeleri kendi tepsisinde soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.