Portakallı Kek

Ekipman

Tezgah üstü mikser (opsiyonel)
25-30 cm arası uzunlukta kalıp
Çırpma teli
Spatula


Malzemeler

165 gr tereyağ (oda sıcaklığında)
160 gr şeker
90 gr esmer şeker
3 adet orta boy portakal kabuğu rendesi
270 gr beyaz un
45 gr badem unu
10 gr (1 paket) kabartma tozu
1 tutam tuz
110 gr süt
110 gr krema
60 gr portakal suyu
3 yumurta


Yapılışı

Yapılışı öncesi belirtmek istediğim önemli noktalar:

– Tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı.
– Tereyağ neredeyse pomat denilen krem dokusunda olmalı.
– Kek yapımına başlamadan önce kalıbı hafifçe yağlayıp içerisine yağlı kağıt yerleştirin ya da yağladıktan sonra tüm yüzeylerine temas edecek şekilde unlayıp, unun fazlalığını dökün.
– Ben palet uç takılı tezgah üstü mikser kullandım, ancak tüm aşamaları çırpma teli ve spatula kullanarak ya da mutfak robotuyla da yapabilirsiniz.


1- Fırını 180 derecede ısıtın.

2- Beyaz un, badem unu, tuz ve kabartma tozunu bir karıştırma kabında harmanlayın ve bir kenarda bekletin.

3- Tezgah üstü mikserin karıştırma kabına oda sıcaklığındaki tereyağ, şeker ve portakal kabuğu rendesini ekleyin. Yaklaşık 5 dk boyunca, orta yüksek hızda, rengi açılıp krema kıvamına gelene kadar karıştırın.

4- Yumurtayı ilave edin ve homojen olana kadar karıştırın.

5- Kuru karışım olan beyaz un, badem unu, tuz ve kabartma tozunu iki aşamada ilave edin ve karışıma düşük hızda iyice yedirin. Kuru malzemeler eklendikten sonra fazla çırpmak kekin ‘ağızda dağılan’ kıvamda olmasına engel olacağından dolayı fazla karıştırmamaya dikkat edilmelidir.

6- Krema, süt ve portakal suyunu ilave edin ve karışıma yedirin. Ardından, kek harcını kalıba dökün ve üzerini spatula yardımıyla düzleyin.

7- 180 derecede önceden ısıtılmış fırında öncelikle 15 dk pişirin. Ardından fırın sıcaklığını 160 dereceye düşürüp pişirmeye devam edin; kekin ortasına batırdığınız bıçak temiz çıkana kadar (yaklaşık 35-40 dk daha). Fırından çıkardıktan 10 dk sonra keki kalıptan çıkarın ve ızgara telin üzerinde soğumaya bırakın.

8- Hava almayan bir kapta veya streçleyerek oda sıcaklığında 5 gün boyunca saklayabilirsiniz.