Madeleines

Madlen, Fransa’daki Lorraine bölgesinin iki komünü olan Commercy ve Liverdun’un küçük sünger dokulu geleneksel kekidir. Fransız yazar Marcel Proust, Kayıp Zamanın İzinde – Swann’ların Tarafı eserinde çocukluk anılarını hatırlamasına yardımcı olan bu keke şu şekilde atıfta bulunur:

“Ne var ki, uzak bir geçmişten geriye hiçbir şey kalmadığında, insanlar öldükten, nesneler yok olduktan sonra, bir tek, onlardan daha kırılgan, ama daha uzun ömürlü, daha maddeden yoksun, daha sürekli, daha sadık olan koku ve tat, daha çok uzun bir süre, ruhlar gibi, diğer her şeyin yıkıntısı üzerinde hatırlamaya, beklemeye, ummaya, neredeyse elle tutulamayan damlacıklarının üstünde, bükülmeden hatıranın devasa yapısını taşımaya devam ederler.”


Reçete kaynağı: Dominique Ansel – The Secret Recipes

Ekipman

– Çırpma teli
– Spatula
– Madeleines kalıbı
– İnce rende


Malzemeler

– 115 gr tuzsuz tereyağ
– 15 gr esmer şeker
– 15 gr bal
– 90 gr beyaz şeker
– 1 tutam tuz
– 120 gr beyaz un
– 4 gr (1/2 çay kaşığı) kabartma tozu
– 150 gr (~3 adet) yumurta
– 1/2 limon kabuğu rendesi
– 1/2 portakal kabuğu rendesiYapılışı

1- Sos tenceresinin içerisine küp küp doğradığınız tereyağını, esmer şekeri ve balı ekleyin. Orta ateş üzerinde, esmer şekerin eridiğinden emin olmak için spatula ile karıştırarak, tüm malzemeler eriyene kadar ısıtın.

2- Karıştırma kabının içerisine beyaz şeker ve yumurtayı ekleyip çırpma teli ile karışım homojen olana kadar karıştırın. Ardından unu, tuzu ve kabartma tozunu harmanladıktan sonra yumurtalı karışıma ekleyin ve çırpma teli ile homojen kıvama ulaşana kadar karıştırın.

Çırpma teli ile 8 rakamı yaparak karıştırmanız, homojen kıvama ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

3- Erimiş olan tereyağ karışımını 2 aşamada yumurtalı karışıma ilave edip homojen kıvama ulaşana kadar çırpma teli ile karıştırın. Son olarak üzerine limon ve portakal kabuğu rendesini ilave edin. Hazırlanan madlen harcını bir gece (8 saat) buzdolabında, yüzeyinin kabuklaşmaması için kontakt streçli olarak bekletin.

Kabartma tozunun sıvıyla birleştikten sonra buzdolabında dinlendirilmesi özellikle Madlen kekinin ortasından tümsek şeklinde kabarması için kritiktir.

4- Fırınınızı 190 derecede ısıtın.

5- Buzdolabında dinlenmiş olan harcı sıkma torbasına aktarın. Sıkma torbasının ucunu 1.5 cm genişliğinde kesin. Sıkma torbasının ucunu dik (90 derece) bir şekilde tutarak kalıpların 2/3’ünü doldurun. Fırına alıp, altın sarısı rengine ulaşıncaya kadar (yaklaşık 11 dk) pişirin.

Afiyet olsun ❤

Madlenleri taze olarak tüketmek daha keyifli olacağından, servis edeceğiniz vakit pişirmekte fayda var. Harcı sıkma torbasında 3 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.