Fındık Pralinli Mermer Kek


Pascal Hainigue’nin tarifi olan fıstıklı mermer keki, ben fındıklı olarak denedim ve çok beğendim.

Fındığı çoğunlukla bir şekilde tariflere ilave etmeyi tercih ediyorum. Fındık pralinin kullanım alanı ise oldukça geniş; kremalarla ya da çikolatalarla birlikte, kek harçlarında ve hatta sade olarak bile tüketebileceğiniz bir tatlı ve hazırlanışı da oldukça pratik.

Bu reçetede kullanılan pralini düşük gramajda malzemelerle yapmak sağlıklı bir sonuca ulaşmayı zorlaştıracağından dolayı, reçetenin gerektirdiğinden daha fazla miktarda praline yer vereceğim.

Ekipman

20-24 cm arası uzunlukta kalıp
Tezgah üstü mikser ya da spatula
Mutfak robotu
Dijital tartı
Sıkma torbası


Malzemeler

Fındık pralin

200 gr fındık
140 gr şeker

Pralinli kek harcı

60 gr tereyağ
110 gr şeker
50 gr pralin
1 yumurta
1,5 gr tuz (1/8 çay kaşığı)
90 gr krema
95 gr beyaz un
3 gr kabartma tuzu (3/4 çay kaşığı)

Kakaolu kek harcı

60 gr tereyağ
110 gr şeker
15 gr kakao
1 yumurta
1,5 gr tuz (1/8 çay kaşığı)
95 gr krema
130 gr beyaz un
3 gr kabartma tozu (3/4 çay kaşığı)

Çikolata kaplama

20 gr kavrulmuş fındık
100 gr bitter çikolata
15 ml zeytinyağı (reçetenin orjinalinde üzüm çekirdeği yağı)


Yapılışı

Yapılış öncesi belirtmek istediğim önemli noktalar:

– Tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı
– Tereyağ neredeyse pomat denilen krem dokusunda olmalı
– Kek yapımına başlamadan önce kalıbı hafif yağlayıp içerisine yağlı kağıt yerleştirin ya da yağladıktan sonra tüm yüzeylerine temas edecek şekilde unlayıp, unun fazlalığını dökün
– Ben palet uç takılı tezgah üstü mikser kullandım, ancak tüm aşamaları spatula veya mutfak robotuyla da yapabilirsiniz

Pralin

1- Fındıkları 150 derecedeki fırında yaklaşık 30 dk, altın rengi olana kadar kavurun. Soğuyunca kabuklarını iki avuç içini kullanarak soyun.

2- Sos tenceresine şekeri yayın. Orta yüksek ateşte amber rengi aldırın. Eşit renk almasını sağlamak için arada tencereyi kendi etrafında sallayın ve ayrıca şekerin altını üstüne getirin. İstenilen renge ulaştığında yağlı kağıdın üzerine yayın ve soğumasını bekleyin.

3- Robotun haznesine fındıkları ve parçaladığınız karameli ekleyerek aralıklı olarak çalıştırın. Akışkan kıvama gelene kadar işlemi tekrarlayın.

3.1
3.2

Pralinli kek harcı

1- Karıştırma kabına oda sıcaklığındaki tereyağını ve şekeri ekleyin. Yaklaşık 6 dk, orta yüksek hızda, rengi açılıp krema kıvamına gelene kadar karıştırın.

2- Yumurta, pralin ve tuzu ilave edin, homojen olana kadar karıştırın.

3- Un ve kabartma tozunu eleyerek ekleyin ve karışıma düşük hızda iyice yedirin. Kuru malzemeler eklendikten sonra fazla çırpmak kekin ‘ağızda dağılan’ kıvamda olmasına engel olacağından dolayı fazla karıştırmamaya dikkat edilmelidir.

4- Son olarak kremayı ilave edin ve karışıma yedirin. Sıkma torbasına almadan önce spatula ile karışımı alttan üste hassas bir şekilde homojen oluncaya kadar karıştırın. Ardından harcınızı sıkma torbasına alın.

Kakaolu kek harcı

1- Fırını 165 derecede ısıtın.

2- Karıştırma kabına oda sıcaklığındaki tereyağını ve şekeri ekleyin. Yaklaşık 6 dk, orta yüksek hızda, rengi açılıp krema kıvamına gelene kadar karıştırın.

3- Yumurta ve tuzu ilave edin, homojen olana kadar karıştırın.

4- Un, kakao ve kabartma tozunu eleyerek ekleyin ve karışıma düşük hızda iyice yedirin.

5- Son olarak kremayı ilave edin ve karışıma yedirin. Sıkma torbasına almadan önce spatula ile karışımı alttan üste hassas bir şekilde homojen oluncaya kadar karıştırın. Ardından harcınızı sıkma torbasına alın.

Kalıba yerleştirme

1- Sıkma torbalarının uçlarını yaklaşık 1,5 cm genişliğinde kesin ve ilk olarak pralinli harç ile kalıbın tabanına “M” harfi şeklinde sıkın.

2- Üzerine kakaolu harcı “W” harfi şeklinde sıkın ve sırasıyla “M” ve “W” işlemlerine devam edin.

3- Son olarak kürdan veya bıçak yardımıyla kalıbın bir kenarından başlayıp diğer kenarına kadar zikzaklar çizin.

4- 165 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 1 saat 10 dk, kekin ortasına batırdığınız bıçak temiz çıkana kadar pişirin. Fırından çıkardıktan 10 dk sonra keki kalıptan çıkarın ve ızgara telin üzerinde soğumaya bırakın.

Çikolata kaplama

1- Kavrulmuş fındıkları bıçakla küçük parçalar halinde kesin.

2- Çikolatayı sürekli karıştırarak benmari (tencere içerisindeki kaynayan suyun üzerine oturtulan karıştırma kabı) usulü eritin.

3- Eriyen çikolatayı ocağın üzerinden alıp içerisine fındıkları ilave edin ve spatulayla karıştırın. Ardından oda sıcaklığına gelinceye kadar soğutun.

4- Kekin üzerini çikolata ile kaplamadan önce, keki 10-15 dk dondurucuda bekletebilirsiniz. Daha sonra, ızgara tel üzerine yerleştirilen kekin üzerine çikolata-fındık karışımını dökün ve kaplamanın set alması için buzdolabında bekletin.