Çikolatalı Kek

Ekipman

– Tezgah üstü mikser (opsiyonel)
– 25-30 cm arası uzunlukta kalıp
– Çırpma teli


Malzemeler

– 300 gr yumurta
– 70 gr şeker
– 45 gr toz badem
– 72 gr un
– 9 gr kabartma tozu
– 15 gr kakao
– 72 gr krema (oda sıcaklığında)
– 50 gr tereyağ
– 33 gr bitter çikolataYapılışı

Yapılışı öncesi belirtmek istediğim önemli noktalar:

– Tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı.
– Kek yapımına başlamadan önce kalıbı hafifçe yağlayıp içerisine yağlı kağıt yerleştirin ya da yağladıktan sonra tüm yüzeylerine temas edecek şekilde unlayıp, unun fazlalığını dökün.


1- Fırını 180 derecede ısıtın.

2- Tereyağ ve çikolatayı küp küp kesin ve benmari tekniğiyle(tencere içerisindeki kaynayan suyun üzerine oturtulan karıştırma kabı) eritin. Soğumasi için kenarda bekletin.

2- Beyaz un, badem unu, kakao ve kabartma tozunu bir karıştırma kabında harmanlayın ve bir kenarda bekletin.

3- Tezgah üstü mikserin karıştırma kabına oda sıcaklığındaki şeker ve yumurtayı ilave edin. Çırpma teli aparatıyla orta yüksek hızda karışımın rengi açılıp, hafiften kıvam alıp kabarana kadar yaklaşık 5-7 dk karıştırın.

2.1
3.1

4- Kuru karışımı yumurtalı karışıma ilave edin ve homojen kıvama gelene kadar karıştırın. Ardından oda sıcaklığındaki kremayı ilave edip tekrar karıştırın. Son olarak soğumuş olan çikolata karışımını kek harcına ekleyip homojen kıvama ulaşana kadar karıştırın ve kalıba aktarın.

4.1
4.2
4.3

5- Keki fırına yerleştirdikten sonra fırın sıcaklığını 165 dereceye düşürün ve kekin ortasına batırdığınız bıçak temiz çıkana kadar (yaklaşık 45-50 dk) pişirin. Fırından çıkardıktan 10 dk sonra keki kalıptan çıkarın ve ızgara telin üzerinde soğumaya bırakın. Hava almayan bir kapta veya streçleyerek oda sıcaklığında 5 gün boyunca saklayabilirsiniz.