Çikolatalı Fondan Kek

Çikolatalı kek ve sufle arasında bir dokuya sahip olan ve içinin akışkanlığıyla dikkat çeken fondan keki her çikolatasever mutlaka denemeli.

Yapılışı oldukça pratik ve neredeyse ekipmansız yapabileceğiniz bu reçetenin dikkat edilmesi gereken en önemli noktası, pişirme süresidir. Pişirme süresi fırından fırına farklılık gösterebileceği gibi, kullanılan kalıpların çapına ve derinliğine bağlı olarak da değişebilecektir. Bu nedenle, ilk pişirmeyi bir adet ile test ederek ilerlemenizi tavsiye ederim.


Ekipman

Çırpma teli
6 cm çapında ve 5 cm yüksekliğinde çember ya da herhangi bir boyutta 4 adet ramekin


Malzemeler

120 gr %70 bitter çikolata
100 gr tereyağ
150 gr yumurta (3 adet)
60 gr esmer şeker
40 gr beyaz un
6 gr kakao (1 yemek kaşığı)
1 tutam tuz
10 gr süt


Yapılışı

1- Küçük parçalara ayrılmış olan çikolata ve tereyağını ısıya dayanıklı bir karıştırma kabına alın ve ocakta sıcak su dolu bir tencerenin üzerine su ile temas etmeyecek şekilde yerleştirin. Spatula veya çırpma teli ile ara ara karıştırın. (Bu yönteme benmari usulü denmektedir). Homojen kıvama gelen karışımı ocaktan alarak oda sıcaklığına gelmesi için bir kenara bırakın.

2- Ayrı bir karıştırma kabında yumurta ve esmer şekeri köpürene kadar birkaç dakika çırpın.

3- Oda sıcaklığına gelen çikolata karşımını, yumurta karışımına ilave edin ve homojen olana kadar çırpma teli ile karıştırın.

4- Elenmiş unu, kakaoyu ve tuzu ilave edin ve karıştırın. Karışımı sıkma torbasına alarak kalıplara paylaştırma aşamasını kolaylaştırabilirsiniz. Ardından daha koyu bir kıvam alması için harcı 30 dk buzdolabında bekletin.

5- Fırını 200 derecede ısıtın. Çember ya da ramekinin içini oda sıcaklığındaki tereyağ ile yağlayıp ardından un ile kaplayın. Unun fazlalıklarını kalıbınızı ters çevirip tabanına vurarak dökün.

6- Kek harcını kalıpların 2/3’üne kadar doldurun.

7- Önceden ısıtılan fırında 11-12 dakika pişirin. Fırından çıkan keklerin 1-2 dk soğumasını bekleyip kalıbından çıkarın ve ılık olarak servis edin.

Notlar:
– Pişirme süresi fırın ve kalıba göre değişiklik gösterecektir.
– Pişmemiş harcı, kalıplarına paylaştırıp üzerini streçleyerek buzdolabında 4-5 gün saklayabilirsiniz.