Çavdar Unlu Brownie

Ekipman

– Tezgah üstü mikser / elektrikli çırpıcı
– Spatula
– 25 cm çapında ve 4 cm yüksekliğinde fırın kabı


Malzemeler

– 400 gr %54 bitter çikolata
– 170 gr tuzsuz tereyağ
– 1 yemek kaşığı granül kahve
– 120 gr çavdar unu
– 12 gr kakao
– 1 tutam tuz
– 5 adet yumurta
– 100 gr esmer şeker
– 200 gr beyaz şeker
– 150 gr ceviz


Yapılışı

1- Fırınınızı 180 derecede ısıtın.

2- Tereyağ ile kalıbınızın iç yüzeyini yağlayın ve içerisine yağlı kağıt yerleştirin.

3- Çikolataları ve tereyağını küçük parçalar halinde kesin. Tencere içerisinde kaynayan suyun üzerinde, suya temas etmeyecek şekilde yerleştirilen ısıya dayanıklı karıştırma kabının içine çikolata, tereyağ ve kahveyi ekleyin ve ara ara spatula ile karıştırarak eritin. Homojen olan çikolata karışımını kenarda soğumaya bırakın.

Bu şekilde; sıcak su üzerinde, ancak suya temas etmeden eritme veya pişirme yöntemine “benmari usulü” denir.

3.1
3.2

4- Cevizleri tavaya aktarın, orta ateşte 5 dk kavurun ve bıçak yardımıyla küçük parçalara ayırıp soğumaya bırakın.

5- Çavdar unu, kakao ve tuzu karıştırma kabında harmanlayın.

6- Yumurta, esmer şeker ve beyaz şekeri tezgah üstü mikserin karıştırma kabına ilave edin. Karışımın rengi açılıp, kabarıp, köpük köpük olana kadar (yaklaşık 10 dk) çırpma teli aparatı ile orta hızda karıştırın.

Kurdele kıvamı (ribbon stage): Çırpma teli aparatı ile yumurta karışımını karıştırıp, aparatı yukarı kaldırarak karışımın yüzeyinde 8 rakamı çizmeye çalıştığınızda 8 rakamının okunabildiği kısa bir süre oluşuyorsa istenilen kıvama ulaşmıssınızdır.


7- Soğumuş olan çikolatalı karışımı, yumurtalı karışıma üç aşamada ekleyin ve her aşamada spatula ile katlayarak karıştırma (fold etmek) yöntemiyle karışımın havasını söndürmemeye özen göstererek karıştırın. Ardından kuru karışımı da iki aşamada ilave edin ve katlayarak karıştırın. Son olarak cevizleri ilave edin ve karıştırıp kalıba aktarın.

Fold etmek; Spatula ile karışımı alttan üste doğru dairesel hareketlerle katlamalar yaparak karıştırma tekniğidir. Burada amaç, sıvı karışımın havasını söndürmeden minimum katlamalarla homojen kıvama ulaşmaktır.

7.1
7.2
7.3
7.4

8- Önceden ısıtılmış fırında üzeri parlayıp, kabuklaşıp ve belki birkaç çatlak oluncaya kadar (yaklaşık 25 dk) pişirin. Oda sıcaklığına geldikten sonra ister hava almayacak bir kapta 5 gün, isterseniz buzdolabında 7 güne kadar muhafaza edebilirsiniz.

Brownie’nin üzerine armut ve diplomat krema ilave ederek lezzetlendirdim. Diplomat kremasının yapılışına "Pavlova" reçetesinden ulaşabilirsiniz.