Antep Fıstıklı Kek

Ekipman

– Tezgah üstü mikser ya da el mikseri
– Mutfak robotu
– 25-30 cm arası uzunlukta kalıp
– Spatula


Malzemeler

Kek harcı

– 4 yumurta
– 230 gr şeker
– 6 gr (1+ 1/2 çay kaşığı) kabartma tozu
– 220 gr un
– 1 tutam tuz
– 80 gr tuzsuz tereyağ
– 100 gr krema
– 80 gr antep fıstığı ezmesi
– 1 yemek kaşığı kabaca doğranmış çiğ antep fıstığı

Antep fıstığı ezmesi

– 100 gr çiğ antep fıstığı
– 10 gr (1 yemek kaşığı) pudra şekeri


Yapılışı

Antep fıstığı ezmesi

1- 150 derecede önceden ısıtılmış fırında antep fıstıklarını 20 dk kavurun. Ardından mutfak robotunun haznesine kavrulmuş fıstıkları ve pudra şekerini ekleyerek aralıklı olarak çalıştırın. Hafif akışkan, sürülebilir kıvama gelene kadar işlemi tekrarlayın.

Kek harcı

Yapılışı öncesi belirtmek istediğim önemli noktalar:

Tüm malzemeler oda sıcaklığında olmalı.

Kek yapımına başlamadan önce kalıbı hafifçe yağlayıp içerisine yağlı kağıt yerleştirin ya da yağladıktan sonra tüm yüzeylerine temas edecek şekilde unlayıp, unun fazlalığını dökün.


1- Fırını 200 derecede ısıtın.

2- Beyaz un, tuz ve kabartma tozunu karıştırma kabında harmanlayın ve bir kenarda bekletin.

3- Tereyağını eritin ve soğuması için bir kenarda bekletin.

4- Tezgah üstü mikserin karıştırma kabına oda sıcaklığındaki yumurtayı ve beyaz şekeri ekleyin. Çırpma teli aparatıyla orta yüksek hızda karışımın rengi açılıp, hafiften kıvam alıp kabarana kadar yaklaşık 5-7 dk karıştırın.

5- Yumurta karışımına krema ve antep fıstığı ezmesini ilave edin ve karışım homojen kıvama ulaşana kadar orta hızda karıştırmaya devam edin.

6- Kuru karışımı üç seferde sıvı karışıma ilave edin ve spatula ile sıvı karışımın havasını söndürmeyecek şekilde katlayarak (fold etmek) karıştırın.

Fold etmek; Spatula ile karışımı alttan üste doğru dairesel hareketlerle katlamalar yaparak karıştırma tekniğidir. Burada amaç, sıvı karışımın havasını söndürmeden minimum katlamalarla homojen kıvama ulaşmaktır.

7- Son olarak erimiş ve soğumuş tereyağını kek harcına ekeyin ve homojenleşene kadar yine spatulayla katlayarak karıştırın. Ardından kalıba aktarın ve kabaca doğranmış antep fıstıklarını kalıbın tüm kenarlarına serpiştirin.

8- Keki fırına yerleştirip ilk 10 dk 200 derecede pişirin, ardından fırının derecesini 155’e düşürüp pişirmeye devam edin. Kekin ortasına batırdığınız bıçak temiz çıkana kadar (yaklaşık 55-60 dk) pişirin.

Afiyet olsun.

Kekinizin nemliliğini korumasını istiyorsanız, fırından çıkardığınız anda streç film ile üzerini kapatıp soğumaya bırakabilirsiniz.