Çikolata & Kakule Kaplamalı Donut

Ekipman

– Tezgah üstü mikser
– Çırpma teli
– Yağlı kağıt
– Sıkma torbası
– Merdane


Malzemeler

8 adet kare donut, 8 adet yuvarlak donut

Donut hamuru

– 190 gr beyaz un
– 25 gr şeker
– 1 adet limon kabuğu rendesi
– 1 tutam tuz
– 8 gr yaş maya (ya da 5 gr kuru maya)
– 40 gr süt
– 10 gr zeytinyağ
– 2 yumurta
– 45 gr tereyağ (oda sıcaklığında)

Vanilyalı iç dolgu

– 350 gr süt
– 1/2 çay kaşığı vanilya özütü
– 50 gr şeker
– 1 adet bütün yumurta + 2 adet yumurta sarısı
– 30 gr un

Çikolatalı ganaj

– 150 gr krema
– 160 gr bitter çikolata
– 25 gr bal
– 30 gr tereyağ (oda sıcaklığında)

Kakuleli şeker karışımı

– 20 gr şeker
– 10 adet kakule

Yapılışı

Donut hamuru

Tezgah üstü mikserin palet ucu yardımıyla hamuru yoğurdum. Ancak mikser kullanmayacaksanız, tereyağ aşamasından önce elle yoğurabilirsiniz. Tereyağ aşamasında ise tahta kaşık kullanabilirsiniz.

1- Reçeteye başlamadan 20 dk önce tereyağını buzdolabından çıkarın. Tereyağ, hamurla birleştirilmeden önce ne çok soğuk ne de erimiş olmalı. Oda sıcaklığında, yumuşak ve hafifçe bastırdığınızda kolaylıkla çöken ama formunu da koruyan bir yapıda olmalıdır. Aşırı soğuk olduğunda hamurla birleşmesi oldukça zor olacaktır, eridiğinde ise hamur yağı dışarı verecek ve toparlanamayarak pürüzlü bir dokuda olacaktır.

2- Karıştırma kabına sırasıyla süt, zeytinyağ, yumurta, yaş maya (ufalayarak) ve limon kabuğu rendesini ekleyin. Ardından tüm kuruları ilave edin ve hamur karıştırma aparatı ile orta hızda 10 dk yoğurun.

3- Hamur karıştırma kabının kenarlarından kolayca ayrılıp aparat etrafında toparlanmaya başladığında, küp küp küçük parçalar halinde kesilmiş tereyağını azar azar hamura yedirin. Bu aşama yaklaşık 4-5 dk kadar sürecektir. Tüm tereyağ yedirildiğinde hamur elastik ve ipeksi bir dokuya ulaşacaktır. Ardından, hamuru temiz bir kaba yerleştirin ve üzeri streçli bir şekilde 1 saat oda sıcaklığında mayalandırın.

4- 1 saat dinlenmiş hamurun kuvvetlenmesi için elinizi ıslatıp bir köşesinden çekerek yukarı doğru kaldırın ve çektiğiniz köşenin karşısına doğru katlayın. Bu işlemi, toplamda 6-8 kez ve her birinde farklı köşelerden uygulayarak -hamurun düzgün bir şekilde sağlamlaştığını hissedene kadar- tekrarlayın. Daha kompleks ve mayalı bir lezzet için hamuru üzeri streçli bir şekilde buzdolabında en az 4 saat, tercihen 8 saat mayalandırın.

4.1
4.2
4.3
4.4

5- Buzdolabında dinlenen hamuru ters çevirerek unlanmış tezgaha alın. Merdane yardımıyla, yaklaşık 4-5 mm kalınlığında ve 16×30 cm ebatta dikdörtgen şeklinde açın. Ardından, hamuru 7×7 cm karelere kesin. Elde ettiğiniz karelerin ortasını da 2 cm çapında yuvarlak çember ile kesin (Ben duy kullandım). Porsiyonlanan kare hamuru, 8×8 cm boyutta kesilen yağlı kağıtların üzerine yerleştirin. Karelerin içinden çıkan yuvarlak hamurları da bir yağlı kağıt üzerine yerleştirip, üzeri bezle örtülü şekilde ve oda sıcaklığında boyutunun iki katına gelene kadar (yaklaşık 1 saat) mayalandırın.

6- Mayalanan hamurları 165-180 derece arası sıcaklıktaki yağın içerisine yağlı kağıt ile birlikte yerleştirin. Hemen ardından yağlı kağıdı maşa yardımıyla çıkarın. Donutların her iki tarafı da altın rengi olana kadar (yaklaşık 3 dk) kızartın. Pişen donutları kağıt havlu üzerine yerleştirin. Kare donutları soğuması için bekletin. Yuvarlak donutları ise kağıt havluda ilk yağını çektikten sonra soğumasını beklemeden kakule ve şeker karışımı ile kaplayın.

Kakuleleri kabuğundan ayırıp bir havan içerisinde ya da kolayca yırtılmayacak bir poşet içerisinde merdane yardımıyla toz haline getirin. Ardından bir karıştırma kabı içerisinde şeker ile birleştirin.

Vanilyalı iç dolgu

1- Süt, vanilya ve şekerin yarısını sos tenceresinde ısıtın. Kaynama noktasına gelmeden önce ocaktan alın.

2- Yumurta, yumurta sarısı ve şekerin diğer yarısını karıştırma kabında çırpma teli ile iyice karıştırın. Üzerine unu ilave edip çırpmaya devam edin. Sıcak sütü bu karışıma yavaşça ekleyin ve aynı zamanda karışımı sürekli karıştırın.

2.1
2.2
2.3

3- Tüm karışımı tekrardan sos tenceresine aktarın. Ocağın üzerine alıp, orta ateşte çırpma teli ile sürekli karıştırarak pişirin.

– Sürekli çırpmaya devam etmezseniz topaklanma yapacaktır ve pütürlü bir kremanız olacaktır. Koyu bir kıvama gelip iyice pürüzsüzleşene kadar işlemi sürdürün.

Sıkı bir dokuya sahip olması için dipten hafifçe fokurdadığını görene kadar devam edin. Kremayı başka bir kaba alıp (geniş yüzeye alırsanız daha hızlı soğuyacaktır), üzerini kremaya temas edecek şekilde streçleyin. Oda sıcaklığına gelince buzdolabına kaldırın (Kremayı herhangi bir reçetede kullanmadan önce bir kez daha çırpın).

Çikolatalı ganaj

1- Çikolatayı küçük parçalara ayırın ve karıştırma kabına aktarın. Üzerine balı ekleyin.

2- Kremayı sos tenceresinde kaynatın. Kaynayan kremayı çikolata karışımına ekleyin ve spatula yardımıyla homojen kıvama ulaşana kadar karıştırın. Ardından oda sıcaklığındaki ve küp küp doğranmış tereyağını ekleyin ve tekrar homojen kıvama ulaşana kadar karıştırın. Son olarak, elinizi yakmayacak sıcaklığa gelene kadar bir kenarda bekletin.

Montaj

1- Donutların 4 köşesine bıçak yardımıyla delikler açın. Bu deliklerden sıkma torbası yardımıyla vanilyalı kremayı sıkın.

2- Donutların krema görünmeyen tarafını çikolatalı ganaja batırın.

3- Donutların üzeri için ben kurutulmuş çilek kullandım. Siz dilediğiniz ürünü kullanabilirsiniz.

4- Vanilyalı krema dolgulu donutları buzdolabında 3 güne kadar muhafaza edebilirsiniz, ancak tercihen aynı gün içerisinde tüketmenizi öneririm.